Menu Zamknij

Testament własnoręczny czy u notariusza?

Każdy może usiąść nad kartką papieru i napisać swój testament. Przepisy dla ważności rozporządzenia majątkiem nie wymagają od testamentu spełnienia formy notarialnej. W dobie komputerów i drukarek trzeba jednak pamiętać, że testamentu nie wolno wydrukować. Musi zostać napisany własnoręcznie przez tego, kto przekazuje swój majątek, przez niego podpisany i opatrzony datą.

Powyższe wymagania wyglądają na stosunkowo łatwe. Niestety, pisząc testament należy pamiętać o jeszcze kilku istotnych sprawach.

Testamentu nie wolno napisać wspólnie z kimś innym, nawet jeżeli jest mąż albo żona. Nie wolno do tej czynności nikogo upoważnić. Pisząc testament trzeba mieć pełną zdolność do czynności prawnych, nie działać pod wpływem groźby lub błędu oraz nie być w stanie wyłączającym świadome albo swobodne podjęcie decyzji.

Celem testamentu jest ujawnienie decyzji spadkodawcy, komu chce zostawić swój spadek i w jakiej wielkości, a komu kategorycznie nie. Testament może zawierać też zapisy, polecenia, zapisy windykacyjne, powołać wykonawcę testamentu. Jeżeli spadkodawca uzna, że istnieją ku temu powody, to właśnie w testamencie może dokonać wydziedziczenia spadkobiercy lub spadkobierców ustawowych.

Dlatego siadając nad tą kartką papieru, żeby napisać testament, należy dobrze się zastanowić jak faktycznie chciałoby się swoim majątkiem zadysponować. Źle napisany testament może okazać się bowiem nieważny, a tego autor z pewnością chciałby uniknąć. Można uniknąć takiego zagrożenia i porozmawiać z doświadczonym prawnikiem od spadków. Korzystając z profesjonalnej porady uda się wybrać takie rozwiązania, które będą dopasowane do konkretnych potrzeb spadkodawcy. I dopiero wtedy okaże się czy zwykły ręcznie napisany testament będzie naprawdę wystarczający.